• admin
  • Комментариев: 0
  • Просмотров: 264
  • 5-03-2015, 23:58

Мета: Показати способи розвитку здібностей до навчання через тести на IQ.

Завдання:

- визначити, що є тест на IQ;
- показати способи посилення концентрації уваги;
- допомогти учням оцінити свій творчий потенціал;
- підвищити комунікативні здібності учнів;
- дати можливість учням виявити свої здібності до математики через спеціальний тест.

ХІД УРОКУ

I. Введення в тему

На дошці:

«Пізнай себе!»

IQ

Ганс Юрген Айзенк

Позитивні
якості

ОСОБИСТІСТЬ

Негативні
якості

Вчитель: «Пізнай себе!» - заклик, заповіданий нам древніми греками. Більшість людей відчувають живий інтерес до своєї особистості. Якими якостями, рисами, на Ваш погляд, повинна володіти особистість?

У діалозі з учнями на дошці з'являється запис:





комплекси





здібності



ОСОБИСТІСТЬ



характер



інтелект



темперамент



Учні і вчитель міркують на тему: яку роль відіграє інтелект, розумові здібності людини у його життя; як визначити або оцінити свій інтелект.

Вчитель: Здібності та інтелект людини можна визначити за допомогою тестів, пропонованих класиком сучасної психології Гансом Юргеном Айзенком. Тестів на IQ. Що таке IQ?

Після роздумів і обговорення, звертаючись до словника: Intellectualquotient (англ.) - показник розумового розвитку, рівня наявних знань та поінформованості, одержуваних на основі різних тестових методик.

Вчитель: Система тестів вперше була розроблена французьким психологом А. Біне (1903)

Тести на IQ надзвичайно популярні в усьому світі. Вони використовуються при вступі в навчальні заклади, на роботу, навіть при отриманні водійських прав.

Показуються види тестів, наприклад:

1. Для розвитку швидкості мислення.

Серія букв А, В, Д, Е, З - за яким принципом складена?

2. На вибір кращого рішення.

Карлик живе на 20-му поверсі хмарочоса. Щоранку він входить в ліфт, натиснув кнопку, і спускається на 1-й поверх. Повертаючись увечері з роботи, він входить в ліфт, натиснув кнопку і піднімається на 10-й поверх; потім він виходить з ліфта і залишок шляху піднімається пішки. Чому він не піднімається в ліфті відразу на 20-й поверх?

Відповіді: 1. Через одну. 2. Карлик не може дотягнутися до кнопки 20-го поверху. Це рішення краще за всіх, тому що враховує умову задачі.

Вчитель: Якими якостями, на ваш погляд, необхідно володіти, щоб успішно справлятися із завданнями тесту?

При вирішенні тестів важливі:

1) Позитивні якості (заповнюються на дошці після обговорення з учнями):

- наполегливість;
- швидкість мислення;
- зібраність;
- старанність;
- вміння включати «механізм» перевірки.

Вчитель: Чого слід уникати при виконанні тесту?

2) Негативні якості (заповнюються на дошці після обговорення з учнями):

- недбалість;
- неуважність;
- поверховість;
- незібраність;
- недостатня наполегливість;
- невміння здійснювати перевірку.

Вчитель: Запам'ятайте правила роботи з тестами.

ПРАВИЛА РОБОТИ З ТЕСТАМИ

1. Не затримуйтеся занадто довго над завданням. Не знаєте - перейдіть до наступної.

2. Не здавайтеся занадто легко.

3. Переконайтеся, що ви зрозуміли завдання.

Примітка: У готовому вигляді хлопцям нічого не дається. В процесі діалогу народжуються відповіді, що є особистість, якості, необхідні при вирішенні тестів і т. д. Конспект уроку на дошці може дещо відрізнятися від запропонованого в даному уроці.

II. Практична частина

Учням пропонується для тренування невеликий математичний тест, а заодно, виявити свій IQ з математики.

Кожен тест дається під певним кодом - малюнком : сонечко, зірочка, сніжинка і т. д. На дошці таблиця: такі ж коди - в стовпці і номери завдань тесту - у рядку таблиці. При роботі з тестом, відповідаючи на завдання, студент заносить свій відповідь в таблицю. При цьому дошка з таблицею може бути закрита (за бажанням учня). В кінці уроку вчитель дає правильні відповіді. Підводиться підсумок - рефлексія на урок, на самовідчуття. За бажанням учнів їхню діяльність на уроці може бути оцінена.

Математичний тест (20 хв.)

1. Рівняння

У кожне з наступних рівнянь необхідно вписати одне пропущене число:

а) 8х7=14х(?)
б) 12+8- 21=16+(?)
в) 0,0625х8=0,25:(?)
г) 0,21:0,25=0,6х0,7х(?)
д) 256:64=512Х(?)

2. Ланцюги

Побачити закономірність і вписати в порожній кружок потрібне число (дії знаходження даного числа записати):



3. Послідовності

У кожній рядку записано числова послідовність. Впишіть в дужки числа, продовжують ці послідовності.

а) 3;6;12;24; (...)
б) 81;54;36;24; (...)
в) 2;3;5; 9;17; (...)
г) 7;13;19;25; (...)
д) 9;16;25;36; (...)

4. «Пироги»

Впишіть недостатню кількість в кожен порожній сектор (поясніть знайдену закономірність).




5. Матриці

Впишіть пропущені числа в порожні квадрати. (Пояснити.)




6. Закони і форми

Форми даних фігур пов'язані з арифметичними діями над числами всередині них. У кожному наборі числа, вписані в фігуру, використовуються для отримання числа, не вписаного в фігуру. Впишіть в кожен ряд пропущене число.


7. Подвійні квадрати

Числа кожного ряду складають певну послідовність. Знайдіть її і впишіть у порожні квадрати кожного ряду по два числа. Приклад: числа лівих квадратах з кожним кроком збільшуються на один. Числа правих квадратах з кожним кроком збільшуються вдвічі.



8.

а) Якщо 42=Ах(А+1), то А=(...)
б) Якщо 162х98=ВхВ, то У=(...).