• admin
  • Комментариев: 0
  • Просмотров: 1 019
  • 14-09-2015, 21:05

Мета уроку: ввести поняття про тиск і його одиницях, показати учням значення, яке має тиск одного тіла на інше в природі, побуті, техніці. 

Завдання: 

1. Навчальні: 

· Створити умови для усвідомлення та осмислення різниці між поняттями сила і тиск. 

· В результаті експерименту формувати практичні вміння та освоєння та розуміння сутності методу природно наукового пізнання. 

2. Розвиваючі: 

· Розвивати здатність використовувати знання й уміння у новій, незнайомій ситуації. 

· Домагатися правильної вимови і написання, тлумачення і використання фізичних термінів, систематичного поповнення їх запасу. 

3. Виховні: 

· Естетичне виховання наочно – демонстраційними засобами, епіграфом, прислів'ям, загадкою. 

· Моральне виховання волі і вольових рис характеру (віра в свої сили, дисциплінованість). 

Хід уроку: 

1. Привітання. 

2. Хлопці ми починаємо вивчення нового розділу фізики «Тиск твердих тіл, рідин і газів». Цей великий розділ ви будете вивчати протягом кількох уроків. 

А сьогодні мета нашого першого уроку дізнатися, що таке тиск, визначити спосіб знаходження тиску. Знання про тиск потрібні людям багатьох професій, тому вони вам знадобляться в житті. 

Запишіть тему уроку собі в зошит: «Тиск. Одиниці тиску». Слайд №1. 

Епіграфом до нашого уроку я взяла такі слова: Слайд №2. 

Людина роздвоєна знизу, а не зверху, - 

для того, що дві опори надійніше одного. 

Ці слова сказав письменник – сатирик Козьма Прутков. 

До кінця уроку ви зможете пояснити сенс цього висловлювання. 

3. Робота з класом (фронтальний експеримент): 

Без сумніву, все наше знання починається з досвіду. Тому, що б отримати знання про тиск проведемо експеримент, після якого ви повинні відповісти на питання: від яких двох величин залежить глибина занурення цвяхів в пісок? Слайд №3. 

Експеримент: 

1. Поставте дощечку з гвоздиками, капелюшками вниз, поспостерігайте, на скільки занурилися цвяхи в пісок. 

2. На дощечку поставте гирю і поспостерігайте, чи змінилося занурення цвяхів в пісок. 

3. Зробимо висновок: якщо дощечка з цвяхами занурюється в пісок капелюшками зовсім небагато, то з гирею, занурення помітно більше. Тобто глибина занурення залежить від величини діючої сили – чим більше сила, тим занурення більше. 

4. Приберіть гирю і дощечку. Пригладьте пісок. Поставте дощечку капелюшками вниз, поспостерігайте, на скільки опустилися цвяхи в пісок. 

5. Переверніть дощечку вістрям цвяхів вниз і поспостерігайте, чи змінилося занурення цвяхів в пісок. 

Зробимо висновок: глибина занурення залежить не тільки від сили, але і від площі опори. Дощечка з цвяхами, які спрямовані вістрям, занурюється в пісок значно більше, ніж у першому досвіді. Чим більше площа опори, тим занурення менше. 

Від яких двох величин залежить глибина занурення цвяхів в пісок? Слайд №4. 

4. Вивчення нового матеріалу: 

Сьогодні ми вводимо нову величину, яка характеризує дію одного тіла на інше з урахуванням залежності цієї дії від сили і від площі поверхні. 

У фізиці така величина називається тиск. 

Слайд №5. 

Зі словника Даля: Тиснути – «гнести, нагнітати, пригнетать, гнітити, тиснути, стискати, натискати, притискати, обтяжувати вагою, жати силою». 

Давайте введемо визначення тиску. Слайд №6. 

Вводиться визначення тиску: тиск – це фізична величина, що дорівнює відношенню модуля сили, що діє перпендикулярно поверхні, до площі цієї поверхні. 

Хлопці зробіть запис у зошитах: тиск = сила / площа 

Давайте введемо позначення: Р – тиск, F – модуль сили тиску, S – площа поверхні, до якої прикладена сила. Слайд №7. 

Тоді формула прийме вигляд: Р = F / S. 

Нагадайте мені, будь ласка, які одиниці вимірювання в СІ має сила та площа? 

Тиск – це фізична величина, тому вона має свої одиниці виміру. 

Слайд №8. 

Вводиться її одиниця виміру: за одиницю тиску приймають тиск, яке виробляє сила в 1 Н, що діє на поверхню площею 1 м 2, перпендикулярно цій поверхні. Одиниця тиску – ньютон на квадратний метр (1 Н/ м 2). 

Слайд №9. 

На честь французького вченого Блеза Паскаля, який зробив ряд важливих відкриттів в області тиску газів і рідин, вона називається паскалем (Па). 

1 Па = 1 Н/ м 2. 

Слайд №10. 

Хлопці ви знаєте, що система СІ застосовується для вирішення завдань, тому при вирішенні завдань ми повинні тиск виражати в Па. Але ж можуть зустрітися інші одиниці виміру, наприклад кПа, як перевести кПа в Па? 

Одиниці тиску: гектопаскаль (гПа) і килопаскаль (кПа). 

1 кПа = 1000 Па 1 Па = 0,001 кПа 

1 гПа = 100 Па 1 Па = 0,01 гПа 

А зараз я хочу повернутися до эпиграфу, чи правий у своїх висловлюваннях Козьма Прутков? 

5. Застосування отриманих знань: 

А ось подивіться, як народ примітив закони природи і відобразив їх у прислів'ях: Слайд №11. 

Прислів'я: голка маленька, так боляче коле. 

А як пояснити з наукової точки зору, чому голка боляче коле? 

(Площа поверхні голки дуже мала, і навіть при невеликому зусиллі вона чинить великий тиск). 

Загадка: Слайд №12. 

Дерев'яні коні по снігу скачуть, 

А сніг не провалюються. 

(Лижі). 

Чому лижі не провалюються в сніг? 

(Площа поверхні лиж у кілька разів більша за площу підошви людини, тому, стоячи на лижах, людина чинить тиск на сніг в кілька разів менше). 

6. Закріплення отриманих знань: Слайд №13. 

Рішення завдань. 

Висновок: У кого тиск більше у корови або у фігуристки? Чому, невже корова граціозніший фігуристки? Від чого залежить тиск? 

Ці знання знадобляться в професіях. Слайд №14. 

7. Домашнє завдання: пр. 33. На слайді представлені деякі професії. Люди цих професій використовують у своїй роботі знання про тиск. Ваше завдання, подумати і написати, навіщо людям цих професій потрібні знання про тиск?