• admin
  • Комментариев: 0
  • Просмотров: 1 093
  • 20-09-2015, 22:05

Гра-подорож «Фізика - це цікаво!»

Мета:
• узагальнення знань учнів з теми «Рух і взаємодія тіл»;
• розвиток пізнавального інтересу до предмета

Завдання:
навчальна - повторення і систематизація вивченого матеріалу по темі «Рух і взаємодія тіл», залучення кожного учня в активний пізнавальний процес;
розвиваюча - розвиток комунікативних здібностей, умінь і навичок вирішення завдань, обчислювальної культури, мислення, логіки;
виховна - виховання в учнів уміння самостійної роботи, розширення кругозору та спостережливості.

Тип уроку: повторення.

Місце уроку в навчальному плані:
Даний урок є останнім в темі: «Рух і взаємодія тіл». Він призначений для закріплення пройденого матеріалу по цій темі і включає в себе узагальнення знань з даної теми.

Обладнання:
1. ПК
2. Мультимедійний проектор
3. Презентація
4. Плакат з картою подорожі
5. Картки-завдання з формулами
6. Лінійки учнівські
7. Динамометри
8. Шматочки пластиліну

Хід уроку:

I. Організаційний момент

- Вітання учнів
- Постановка цілей і завдань уроку
- Повідомлення девізу уроку
- Оголошення учням про те, що оцінки за кожне завдання виставляються в щоденник (додаток)
Сьогодні у нас з вами, хлопці, повторительно-узагальнюючий урок по темі «Рух і взаємодія тіл», в ході якого ми повинні будемо повторити і систематизувати вивчений матеріал і застосувати його для вирішення якісних та експериментальних завдань.

Девіз нашого уроку: «Ми, граючи, перевіряємо, що вміємо і що знаємо».

Тому по закінченні уроку кожен з вас оцінить свої знання та вміння за допомогою щоденника, який ви будете заповнювати в ході уроку.

А зараз я пропоную вам вирушити разом у подорож на поїзді-експресі під назвою «Знання - сила». Поїзд відправляється від станції «Фізика». У ході нашого проходження нам належить зупинка на наступних станціях: сортувальна, музична, експериментальна, кмітлива і кінцева зупинка - станція «ЕРУДИТ».

II. Повторення раніше вивченого матеріалу

Вам всім відомо, що поїздка в будь-якому транспорті оплачується, тому всім зараз необхідно в касі купити квиток.

а) Відправлення поїзда зі станції «Фізика»
квиток-Кросворд (слайд)
учні повинні відповісти на питання кросворду, при цьому повинні відгадати ключове слово.

1
2
3
4
5
6

1. Ставлення шляху до швидкості руху.
2. Довжина траєкторії, по якій рухається тіло протягом деякого проміжку часу.
3. Лінія руху тіла при переміщенні з однієї точки в іншу.
4. Явище збереження швидкості тілом за відсутністю дії на нього інших тіл.
5. Відношення маси тіла до його щільності.
6. Зміна з часом положення тіла відносно інших тіл.

Відповіді: 1. Час 2. Шлях 3. Траєкторія 4. Інерція 5. Обсяг 6. Рух
Ключове слово: Уперед

Епіграф уроку: Учням, щоб досягти успіху, треба наздоганяти тих, хто попереду, і не чекати тих, хто позаду.
Аристотель
(Відгадавши всі питання, поставити оцінку в щоденник і перейти до наступного завдання).
___________________________________________________________________

б) Станція «Сортувальна»
Склади формулу (слайд)
Із запропонованого набору букв необхідно скласти можливі формули
υ, ρ, F, t, m, P, S, V, g, х, k, μ, -

Повинні отримати наступні залежності:
1. υ = 2. ρ = 3. F = mg 4. t = 5. m = Vρ
6. P = gm 7. S = υt 8. V = 9. F = -kx 10. F = μmg

Після виконання завдання виставити оцінку в щоденник.

_______________________________________________________________
в) Станція «Музична»
Прослухати музичні фрагменти пісень і відповісти на питання.

1. Блакитний вагон біжить, гойдається.
Швидкий поїзд набирає хід.
Ах, навіщо ж цей день кінчається?
Хай би він тягнувся цілий рік!

Які види руху вам відомі?
Про який вид руху співається в цій пісні?
Дати визначення рівномірного і нерівномірного руху.
Знайти і прокоментувати формули, що відносяться до рівномірного руху.

2. Такого снігопаду, такого снігопаду
Давно не пам'ятають тутешні місця.
А сніг не знав і падав,
А сніг не знав і падав,
Земля була прекрасна,
Прекрасна і чиста.

Чому падає сніг?
Дати визначення сили тяжіння, вказати її напрямок, одиницю виміру.
Знайти відповідну формулу.

3. Зима розкрила снігові обійми,
І до весни все дрімає тут.
Тільки ялинки в трикутних сукнях,
Тільки ялинки в трикутних сукнях
Мені назустріч усі біжать, біжать, біжать ...

Хіба ялинки можуть бігти?
Про якому фізичному понятті тут говоритися? (відносність руху)
____________________________________________________________________
г) Непередбачена зупинка
Щоб поїхати далі, необхідно виправити помилку.

На столі стоять дві банки з-під кави.
На одній написано: вага - 100 г., а на іншій - маса - 100 г.
У чому помилка?

Повторюються поняття «вага» і «маса».
____________________________________________________________________

д) Станція «Експериментальна»

1. За допомогою лінійки і динамометра визначте щільність пластиліну. (учні працюють в парах)

____________________________________________________________________

е) Станція «Кмітлива»
Необхідно відповісти на наступні питання:

1. Вовка, отримавши від Дімона удар в щелепу, нахабно заявив: «Ну і врізав я йому сьогодні!». Що ви з цього приводу думаєте? Чи правий Вовка з фізичної точки зору?

2. Вам постійно нагадують: «Не можна перебігати дорогу перед близько йде машиною!». Чому?
Запам'ятайте, жодне тіло не може миттєво зупинитися. І для зупинки автомобіля теж потрібно кілька секунд.
До речі, при швидкості 60 км / год скільки метрів проїжджає машина за 1 с?
(учні вирішують задачу)

3. Про те, що на борту космічного корабля панує невагомість знають усі. А ось Денис стверджує, що він в стані невагомості буває про сто разів на день. Ну і брехун, правда?
(У момент стрибка - на місці або на бігу - наші ноги не торкаються ніякої опори, значить, на якусь мить ми опиняємося в стані невагомості)

4. Розглянемо приклад з нашої історії. 18 серпня 1851 імператор Микола I здійснив першу поїздку з Петербурга в Москву залізницею. Імператорський поїзд був готовий до відправлення в 4:00 ранку. Начальник будівництва дороги, генерал Клейнміхель, щоб підкреслити урочистість події, наказав першому версту залізничної колії пофарбувати білою олійною фарбою. Це було красиво і підкреслювало те обставина, що імператорський поїзд перший пройде по недоторканою білизні йдуть вдалину рейок. Однак Клейнмихель не врахував однієї обставини ...

Про що забув генерал? Що відбулося в результаті?
Він забув про змащувальному дії масляної фарби, зменшує тертя, - паровоз буксував на місці.
А що ж було далі?
Жандарми, підібравши поли шинелей, бігли цю версту перед поїздом і посипали піском пофарбовані рейки.
Навіщо?
Для збільшення сили тертя.
А що таке верста?
1 верста - це старовинна російська міра довжини, вона дорівнює 1 км 70 м.
____________________________________________________________________

ж) Кінцева станція «Ерудит»
Але щоб зійти на цій станції нам потрібно пройти митний контроль.
Необхідно в тестових питаннях відповісти «так» чи «ні»

1. Сила є причиною зміни швидкості тіла. (+)
2. Траєкторія - це відстань, пройдену тілом за якийсь час. (-)
3. Тіло, що має велику масу, менш інертно. (-)
4. Сила пружності виникає тільки в результаті деформації тіла. (+)
5. Вага тіла визначається за допомогою ваг. (-)
6. Щільність одного і того ж речовини в твердому, рідкому і газоподібному станах однакова. (-)
7. Маса - міра інертності тіла. (+)
8. Динамометр - це прилад для вимірювання будь-якої сили. (+)
9. Сила тяжіння - це сила, з якою Земля притягує до себе тіло. (+)
10. Чим більше сила, що притискає тіло до поверхні, тим менше виникає при цьому сила тертя. (-)
____________________________________________________________________

І в завершенні сьогоднішнього уроку я можу сказати про вас, що
Ці
Хлопці
Уміють
Думати
І
Тлумачити. Молодці!
III. Рефлексія
Хлопцям пропонується відповісти на питання.

1. Що вам дав цей урок?
2. Які моменти уроку для вас були найцікавішими?

IV. Підведення підсумків уроку.

Підвести підсумок уроку пропонується хлопцям.
З'ясовуємо, що вдалося виконати за урок, чи досягли ми своєї мети.
Виставлення підсумкової оцінки в щоденниках.

V. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи за темою «Рух і взаємодія тіл»

СПАСИБІ ВСІМ НАМ ЗА УРОК,
А головне, щоб БУВ ВІН ВПРОК!
Розвиток компетенцій і особистісних якостей учнів у процесі підготовки та проведення уроку
Компетенції Розвиток особистісних якостей і психічних процесів Способи і прийоми діяльності
Комунікативна Аудіальний і візуальний канали сприйняття;
почуття прекрасного (художнє, звукове оформлення електронної презентації уроку);
вміння вести діалог, слухати і чути. Розвиток мови, спілкування з однокласниками та старшокласниками, учителем, обговорення питань з батьками.
Кооперативна Розвиток уваги, пам'яті;
поважне і критичне ставлення до партнера;
дисциплінованість, працьовитість. Цілеспрямована взаємодія з вчителем фізики, групою учнів, обмін ідеями, матеріалами, пошук оптимальних рішень.
Проблемна Розвиток мислення;
аналіз, синтез, узагальнення, конкретизація в процесі виконання завдань;
воля, завзятість, концентрація уваги. Теоретичне пояснення реальних фізичних явищ, встановлення зв'язків і залежностей реальних процесів, пошук і перевірка рішення, аналіз прикладів, застосування знань у нових ситуаціях.
Інформаційна Усі розумові операції, включення всіх каналів сприйняття, уяви, образність мислення, його критичність, уміння орієнтуватися в потоці інформації, підвищення інформаційної культури, мобільності особистості. Збір інформації з різних джерел у процесі підготовки до уроку (література, інтернет, періодична преса, телебачення); теоретична підготовка по темі);
використання комп'ютера на уроці.

Гарний початок -
половина справи.
Дуже погана людина,
нічого не знає,
та й не намагається
що-небудь дізнатися. Адже в ньому поєдналися
дві пороку.

Кругле невігластво -
не найбільше зло:
накопичення погано
засвоєних знань ще гірше.